سه شنبه , مرداد ۲۹ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / اعیاد در داستان‌های فانتزی

اعیاد در داستان‌های فانتزی

اعیاد در داستان‌های فانتزی

با فرا رسیدن فصل کریسمس، به اثرات اعیاد روی زندگی‌هایمان فکر می‌کردم. تاثیرات کریسمس فوق‌العاده دور از دسترس است؛ شک دارم که بیشتر مردم بدون دیدن نشانه‌هایی از جشن یا احساس کردن اثرش بتوانند روز را شب کنند. اعیاد بخش مهمی از زندگی‌هایمان هستند؛ آنها به عنوان راهی برای علامت گذاردن زمان و رویدادهای خاص عمل می‌کنند. آنها به ما چیزی برای نگاه به جلو می‌دهند، چیزی متفاوت از این جهان مادی. اعیاد اغلب بخشی جدایی‌ناپذیر از یک جامعه هستند و رنگ و بوی فرهنگی یا مذهبی دارند. با وجود داشتن چنین نقش مهمی در زندگی‌مان، این کار اشتباهی به نظر می‌رسد که آنها را وارد داستان‌هایمان نکنیم.

افزودن یک عید یا جشن به دنیایتان به استقرار آن در ذهن خواننده کمک می‌کند؛ فضای ادبی کتاب را گسترش می‌دهد و زمینه‌ای با طراوت‌تر را مهیا می‌کند. افزودنی‌هایی مثل این، به بسط دادن داستان کمک خواهند کرد، و جهان را واقعی‌تر می‌کنند.

تعدادی جشن و عید جالب در واقعیت وجود دارد که می‌توانند به عنوان علوفه‌ای برای تخیل عمل کنند. خواه می‌تواند یک جشن فصلی سنتی مانند تحویل زمستان (جشنی عظیم شبیه کارناوال در ریو دو ژانیرو) باشد یا خواه چیزی غم‌انگیزتر مانند جشن اوبون ژاپنی‌ها که در آن خانواده‌ها فانوس‌های شناور را به نمایندگی از ارواح اجدادشان به درون آب رها می‌کنند. به فرهنگ‌های گوناگون برای الهام و ایده‌هایی که مناسب کارتان باشد، نگاه بیندازید. ممکن است به جشن‌هایی غیر معمول و گمنام‌تر نظیر «روزهای مرد مرده‌ی یخ زده» هلند که شامل وقایع هیجان‌انگیزی مانند مسابقه‌ی تابوت و گودال قطبی است، بربخورید.

اعیاد می‌توانند بخشی مهم از ساخت دنیا باشند، خواه می‌توانند به عنوان پس زمینه عمل کنند یا خواه به عنوان بخش مرکزی داستان. اینکه مردم چه چیزی را جشن می‌گیرند و چه جشن‌هایی را برپا می‌دارند، روح فرهنگ‌شان را منعکس می‌کند. آیا آنها بر رویدادهای مربوط به زندگی نظیر فرا رسیدن بهار تمرکز و به خاطر تولد حیاتِ نو شادمانی می‌کنند؟ یا تمدن آنها چشم‌اندازی سختگیرانه و با شکوه، با آیین‌هایی مختص خدایان دارد که باید به خاطر افتخار و احترام از آن پیروی کرد؟ این مهم است که اعیادتان روح مردم را منعکس کند و بالعکس.

the_haunted_festival_by_dominiquevvelsen-dalbd8k

آیا اعیاد صرفاً یک مراسم مذهبی یادبود و بهانه‌ای برای جشن گرفتن هستند، یا آنها با تشریفات دقیقی پر شده‌اند که باید تا آخر به انجام برسند؟ شما باید مبدا و خاستگاه عید، معانی پشت آن و اینکه چگونه توانسته به شکل کنونی‌اش دربیاید (و باز هم تاریخ منبع بی‌نظیری برای این کار است) را در نظر بگیرید. برای مثال مردم چادرنشینی که ممکن است آزادی و سفر کردن را گرامی بدارند، شاید ریشه‌هایشان، برده‌های آزاد شده باشد. اما اگر آنها در محیطی خشن زندگی می‌کنند، بعید است که منابع کافی برای میزبان جشنی چندان بزرگ داشته باشند. در عوض آنها می‌توانند یک جشن معنویِ/جدی‌ترِ سنتی همانند دعا و عبادت داشته باشند که بازتابی از مکاتب‌شان است. نویسنده می‌تواند از این تجلی معنویت برای افزودن عمق به فرهنگ و شاید تغییر دادن درک خواننده از آنها استفاده کند.

عیدی که هنرمندانه ساخته و پرداخته شده باشد، طوری درون جهان سازگار خواهد شد که انگار از اول هم به آن تعلق داشته است. عید باید محصول ده‌ها دیالوگی که در سراسر نوشته‌تان پراکنده هستند، باشد. چند جمله‌ی پراکنده که با توصیف دنیایتان همخوانی دارند، توضیحی درباره‌ی تزئینات یا رنگ‌ها. عید باید به دیگر جنبه‌های دنیایی که خواننده از آن شنیده است، مربوط باشد، هر چه بیشتر مفاهیم را به همدیگر پیوند دهید، دنیایتان هم بیشتر یک مجموعه‌ی کاملِ منسجم دیده خواهد شد.

لحظه‌ای در مجموعه کتاب‌های پر جزئیات «کتاب درگذشتگان مالازان» اثر اریکسون هست که چند زندانی بخشی از «فستیوال مگس‌ها» را تماشا می‌کنند. مراسمی که هود، خدای مردگان را محترم می‌شمرد. خواننده پیش از رفرنس‌های دیگر نظیر استفاده کردن از نامش به عنوان یک نفرین، به هود معرفی شده است. بخشی از جشن شامل کشیشی است که خودش را با خون می‌پوشاند و همانطور که در شهر پرسه می‌زند مگس‌ها بر رویش جمع می‌شوند. زندانیان خیال می‌کنند که آنها شاهد بخشی از جشن هستند، با این حال بعد از اینکه پیامی به آنها داده شد، توده‌ی انسان‌نمای مگس‌ها ناپدید و کشیش دیگر دیده نمی‌شود. این کار تاثیری دو چندان بر خواننده‌ای که از طبیعت جشن با خبر است، می‌گذارد. با جا انداختن مفهوم هود، نویسنده اجازه می‌دهد که عید از طریق رویدادی غیر معمول بر طرح داستان اثر بگذارد.

اینکه یک عید چقدر بر طرح داستان اثر بگذارد، به خود نویسنده بستگی دارد. می‌تواند پس‌زمینه‌ای صرف باشد، یا چیزی برای نشان دادن گذر زمان در طرح داستانی. به همان اندازه عید می‌تواند نقشی حیاتی در داستان ایفا کند. اگر تاریخ عید نزدیک می‌شود، نویسنده می‌تواند حس سرعت و جنب و جوش را به زمینه اضافه کند. طبیعت عید همچنین می‌تواند برای تاثیرگذاری بر طرح داستانی مورد استفاده قرار بگیرد. رویدادی نظیر کارناوال ونیز که بر استفاده از نقاب‌ها و لباس‌های خاص متمرکز است، می‌تواند به خوبی در رمانی فانتزی مورد استفاده قرار بگیرد و فرصتی عالی برای یک دزدی یا قتل فراهم آورد.

venetian-mask

به عنوان نویسنده‌ی رمانی فانتزی، شما می‌توانید عناصر ماورالطبیعه را به منظور افزایش تعداد جشن‌ها وارد کار کنید؛ شما می‌توانید عیدی با حال و هوای الهی از خدای حامی آن عید، یک مراسم جادوییِ تقدیس کردن یا یک آیین مذهبی برای به زنجیر کشیدن اهریمنی برای قرنی دیگر داشته باشید.

ee0d3ee088a9ed21cb82d38aa562f4a2

با این حال اگر می‌خواهید از اعیاد در نوشته‌تان استفاده کنید، این را بدانید که آنها بخش بزرگی از زندگی در سراسر تاریخ بوده‌اند و می‌توانند داستان‌تان را غنی‌تر کنند. همانند تمام افزودنی‌های دیگر به داستان‌ها، باید با احتیاط آنها را به کار ببرید تا مطمئن شوید که مناسب نیازهای دنیا و طرح داستانی هستند. زمانی که به طور خردمندانه مورد استفاده قرار بگیرند، می‌توانند دنیا را پر طراوت‌تر و اتمسفریک کنند.

 

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

آکادمی خون آشام / جلد پنجم / پیمان روح (نسخه کامل)

درود دوستان عزیز امروز با ارائه‌ی نسخه کامل جلد پنجم از مجموعه آکادمی خون آشام …

دیدگاهتان را بنویسید

به مناسبت ۲۰۰۰تایی شدن کانال دوران اژدها در شبکه اجتماعی، کلیه محصولات فروشگاه از ۲۰٪ تخفیف ویژه برخوردار شدند. (کد تخفیف: 2kmembers ) رد کردن