یکشنبه , خرداد ۲۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / جهان تِداس / قسمت اول / الف‌ها: بخش اول 

جهان تِداس / قسمت اول / الف‌ها: بخش اول 

الف‌ها: بخش اول 

 

 

الف‌ها نژادی انسان‌گونه و معمولاً کوتاه‌تر از انسان‌ها هستند (اگرچه این مسئله پس از بازی دوران اژدها: ریشه‌ها اندکی تعدیل شده است) و بدنی باریک و لاغراندام، چشمانی درشت‌تر و گوش‌هایی نوک‌تیز دارند. مدت‌ها پیش، الف‌ها نژاد غالبِ روی «تداس» بودند و تمدن پیشرفته‌شان مبتنی بر طبیعت، «فِید» و جادو بود. پس از سقوط شهر عظیم‌شان «آرلاتان» و امپراطوری «اِلوِنان»، یورش و غارتگری امپراطوری «توینتر» و متعاقب آن نسل‌ها بردگی، الف‌ها عمده‌ی هویت و میراث فرهنگی‌شان را از دست دادند. آنها تلاش کردند که جامعه‌شان را در «دِیلز» از نو بسازند، اما پس از سه قرن به دست «لشکرکشی‌های والای چنتری»، سقوط کردند.

از آن زمان الف‌ها به دو گروه متمایز تقسیم شده‌اند: «الف‌های دِیلیش» که شیوه‌ی زندگی کوچ‌نشینی را انتخاب کردند و کوشیدند به جای تسلیم شدن، فرهنگ و تمدن الفی را حفظ کنند، و «الف‌های شهری» که در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند و معمولاً مطرود‌هایی فقیر و بی‌چیز هستند و بسیاری از رسوم انسان‌ها را پذیرفته‌اند. بسیاری از الف‌ها درون توینتر همچنان به عنوان برده نگه‌داری می‌شوند و بسیاری دیگر به امید زندگی بهتر به «کوناری‌ها» پیوسته‌اند. در کل، الف‌ها در حال حاضر قومی هستند که با فقر، جنایت و بربریت شناخته می‌شوند و اغلب به عنوان قربانیان برای مشکلات بشریت مورد استفاده قرار می‌گیرند. در توینتر باستان الف‌ها «رَتوس» خوانده می‌شدند. انسان‌های امروزی از القابی نژادپرستانه نظیر «گوش‌چاقویی»، «گوش‌کجی» یا لقبی با بی‌رحمی کمتر مثل «خرگوش» استفاده می‌کنند. اگر چه بیشتر زبان الفی به غبار فراموشی سپرده شده است، ولی زمانی خود را «اِلوِن» که به معنی «مردم» است، می‌نامیدند.

تاریخ

روزگاری، مردم من همچون خدایان در این سرزمین راه می‌رفتند. از جادو به گونه‌ای استفاده می‌کردیم که از زیبایی‌اش کور می‌شدید. حال، در ژرفای جنگل‌ها پنهان شده‌ایم و برای وهله‌ی بعدی آماده می‌شویم که شما شِملِن‌ها کاری انجام دهید که توازن این جهان را واژگون سازد.

ــ فِلاسان

 

دوران پیش از تاریخ

اِلوِنان

الف‌ها زمانی نژادی زیبا و فناناپذیرانی اثیری بودند که از «فِید» منشا گرفته‌ بودند. آنها در جهان مادی ظاهر شدند و تمدن‌شان را روی زمین بنا کردند. در ابتدا حجابی وجود نداشت و فِید آسمان در نظر گرفته می‌شد. تمدن‌شان بی‌رقیب بود و در هماهنگی با طبیعت و ارواح همزیستی می‌کردند و به نظر می‌آمد که کامروایی‌شان ابدی است.

با این حال در پس‌آیند جنگی نامعلوم، این مسئله تغییر یافت. ژنرال‌هایی که در آن جنگ به پیکار پرداختند به تدریج به عنوان خدایان محترم شمرده شدند و تبدیل به «ایوانوریس» گشتند. ایوانوریس ستمگرانی بدطینت بودند که با یکدیگر به جنگ می‌پرداختند، همنوعان خودشان را به بردگی می‌کشیدند و با والاسلین بر آنها داغ بردگی می‌گذاشتند و مرتکب قساوت‌های وصف‌ناپذیری شدند که حتی اعمال ستمگران امروزی را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌داد.

«سولاس» (فن‌هارِل)، پس از آنکه ایوانوریس «میتال» را به قتل رساندند (فردی که به سولاس نزدیک بود و بهترین‌شان محسوب می‌شد) و با افراط‌شان جهان را کم‌کم در معرض تهدید قرار دادند، شورشی را علیه‌شان آغاز کرد. سولاس که از کشتن ایوانوریس یا یافتن هر راه‌حل بدتر دیگری عاجز بود، آنها را با خلق حجاب مهر و موم و خدایان دروغین را تبعید کرد که تا ابد به خاطر گناهان‌شان رنج بکشند و جهان مادی را از فِید جدا ساخت.

هر چند که الف‌ها و جهان کاملاً از شر ایوانوریس خلاص شده بودند، با این حال، خلق حجاب برای اِلوِنان و «مردم» فاجعه‌آمیز بود. بنیان و اساس تمدن‌شان، از جمله جاودانگی‌شان به وجود فِید گره خورده بود. هنگامی که حجاب خلق شد، شهرها و بناهایشان فرو ریخت و الف‌ها فانی گشتند و شروع به پیر شدن و مردن کردند. پیش از آنکه «امپراطوری تِوینتر» قرن‌ها بعد، بر الف‌ها غلبه کند و همه‌شان را به بردگی بکشاند، آنها به شدت نقصان یافته بودند.

 

ادامه دارد …

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

بوسه های خون آشام / جلد چهارم / رقص با خون آشام (کامل)

درود دوستان عزیز امروز با ارائه جلد چهارم از کتاب بسیار زیبای بوسه های خون …

یک دیدگاه

  1. کوتاه اما خیلی گیرا و جالب بود
    خسته نباشی 🌸

دیدگاهتان را بنویسید