یکشنبه , خرداد ۲۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / خلق خدا: مذهب در فانتزی | بخش اول

خلق خدا: مذهب در فانتزی | بخش اول

خلق خدا: مذهب در فانتزی | بخش اول

یکی از دلایلی که من عاشق خواندن و نوشتن فانتزی هستم این است که در آن هر چیزی امکان پذیر است. وقتی موضوع جادو، آیین، سیاست، جغرافیا و تاریخ باشد، شما می‌توانید تا زمانی که بشود آنها را با دنیای‌تان سازگار کرد، هر آنچه که رویایش را می‌بینید، بنویسید. مسئله شگفت‌انگیز درباره‌ی فانتزی این است که به ما اجازه می‌دهد تا احتمالات و شرایط و نظایر اینها را کاوش کنیم.

زمانی که موضوع ایجاد مذهب جدیدی برای دنیای فانتزی‌تان پیش می‌آید، فکر می‌کنم باید با پرسیدن این سوال که مردم از یک مذهب چه انتظاری دارند، آغاز کنید:

لازم نیست که شما حتماً از مذهبی که در دنیای واقعی می‌بینید، اقتباس کنید (اگرچه فکر می‌کنم که نگاه کردن به ادیان جهان، نقطه‌ی شروعی کاملاً قابل قبول است). منظورم این است که شما باید با انتظارات معمول بشر درباره‌ی اینکه مذهب چیست و در دنیای واقعی چه می‌کند، شروع کنید. فکر می‌کنم سوالات عمده‌ای که دین تلاش می‌کند پاسخ دهد، این‌ها هستند:

۱) ما از کجا آمده‌ایم؟ مذهب شما باید توضیحاتی برای اینکه جهان چگونه شکل گرفته است، داشته باشد. شاید بگویید: «خب، علم این را توضیح می‌دهد.» قبول است، اما ما داریم درباره‌ی مذهب صحبت می‌کنیم. به دنیای اطراف‌مان نگاه کنید. جنگ مداومی میان مذهب و علم در جریان است. شاید علم هر چیزی را در دنیایتان توضیح دهد، اما باید توضیحاتی برای آفرینش دنیایتان ارائه بدهید.

۲) وقتی می‌میریم، چه اتفاقی می‌افتد؟ شما باید با مذهب جدیدتان به سوالات بعد از مرگ پاسخ دهید. بهشت، جهنم، والهالا، نیروانا، مایا و هر چیزی که هست، شما باید توضیحات، رسوم، داستان یا تئوری‌هایی درون مذهب‌تان درباره‌ی اتفاقی که وقتی مردم می‌میرند، داشته باشید.

۳) زمانی که در این دنیا هستیم، چگونه باید رفتار کنیم؟ مذهب شما باید نوعی نظام اخلاقی را ارائه کند. آنچه که نظام اخلاقی ارائه می‌کند، به طور گسترده‌ای باز است، اما اغلب مذهب‌ها، نوعی فهرست، قانون، دستورالعمل، آیین‌ها و … را به پیروانش ارائه می‌‌کنند. در این نظام اخلاقی جنبه‌هایی از نظم نیز خواهد بود که احتمالاً به اتفاقی که برای شخص بعد از مرگ می‌افتد، متصل خواهد شد.

حقیقتاً فکر می‌کنم که این سه سوال مهم‌ترین مسائل برای مذهب‌تان هستند که باید بنویسید، اما نباید همینجا متوقف شوید. به منظور طعم دادن به مذهب و دنیایتان، چند مسئله‌ی دیگر نیز وجود دارند که باید درباره‌شان فکر کنید.

خدایان، ارواح، شیاطین و فرشتگان: شما احتمالاً کاراکتری (یا چندین کاراکتر) را خلق کرده‌اید که برای پاسخ به سوالات بالا وجود دارند. فکر می‌کنم شروع کردن با یک خدا/خدایان خوب باشد و مذهب‌تان را از آن موجود یگانه خلق کنید، اما اگر شما آن سه سوال مرکزی را در ذهن نگه دارید، مذهب‌تان بیشتر شبیه بخشی واقعی از دنیایی که خلق می‌کنید به نظر خواهد آمد. مردمی که پیرو مذهب‌تان خواهند بود، بخشی از «ویترین» شخصیت خودِ مذهب هستند.

مراسم: اغلب مذهب‌ها نوعی مراسم مذهبی مرتبط با عمل ایمان دارند. از یک بار در هفته رفتن به کلیسا تا قربانی کردن انسان‌ها، مراسم شما تا زمانی که هدفی درون چارچوب مذهب را دنبال کند، می‌تواند هر چیزی باشد.

متون، رسوم، سرودها و آیه‌ها: مذهب‌تان می‌تواند، متون نوشته شده یا رسوم شفاهی باشد، اما در جاهایی شما باید نوعی تاریخچه‌ی داستان‌ها، قوانین و توضیحاتی برای آنچه که مذهب‌تان به آن معتقد است، داشته باشید. حتی اگر این رسوم شفاهی باشند، باید هنوز هم چند مکان ثابت باشند که کاراکترهایتان بتوانند برای یافتن پاسخ‌ها، توضیحات و رهنمود به آنجا بروند.

خردمندان، شمن‌ها، واعظان و کاهنه‌ها: مذهب‌تان نیاز به رهبرانی دارد. مگر آنکه خدایان با کاراکترهایتان راه بروند و حرف بزنند (که می‌تواند خوب باشد، اما آنگاه باید بدانید که آنها دارند با این نقش زندگی می‌کنند)، شما در داستان‌تان به آدم‌هایی برای کاراکترهایتان نیاز دارید که وقتی نیاز به راهنمایی دارند، به آنها سر بزنند. این رهبران مراسم مذهبی را اداره، متون را تفسیر، رسوم را تلاوت و توده‌های مردم را هدایت می‌کنند و این مدام تکرار می‌شود.

یک چیز دیگر نیز هست که باید به آن اشاره کرد: ایده یا مسئله‌ی وجود نداشتن هیچ مذهبی. اول اجازه بدهید که بگویم، فکر نمی‌کنم هر کتاب فانتزی‌ای درونش مذهب داشته باشد. شما به سادگی می‌توانید به آن اشاره نکنید، می‌توانید آن را کم اهمیت جلوه دهید، می‌توانید توضیحی گذرا درباره‌ی آن دهید و … . این کاملاً خوب است. اما اگر مذهبی را وارد کارتان کردید، باید توضیح دهید که مذهب چگونه عمل می‌کند و شبیه چیست. و این چیزی است که در مقاله‌های بعدی به آن خواهیم پرداخت: اینکه چطور مذهب را در تار و پود دنیایتان بگنجانید، حتی اگر به این معنی باشد که اصلا به آن اشاره­ای نکنید.

 

ادامه دارد …

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

بوسه های خون آشام / جلد چهارم / رقص با خون آشام (کامل)

درود دوستان عزیز امروز با ارائه جلد چهارم از کتاب بسیار زیبای بوسه های خون …

دیدگاهتان را بنویسید