دوشنبه , اردیبهشت ۳۰ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / طراحی افسانه خلقت / قسمت اول

طراحی افسانه خلقت / قسمت اول

طراحی افسانه خلقت / قسمت اول
نویسنده: محمدمهدی پرویز حمیدی

شاید به جرات بتوان گفت یکی از آزاردهنده­‌ترین و در عین حال شیرین­‌ترین ویژگی­‌های نوشتن یک داستان فانتزی، این است که نویسنده باید ریزترین جزییات مربوط به جهانی که می­‌سازد را به خوبی بداند. حتی، اگر قرار نباشد که آن را با خواننده در میان بگذارد.

این جزییات می­‌تواند فلسفه طراحی دیوارهای یک قلعه یا جنگ بزرگی باشد که یکی از شخصیت­‌ها، در داستان مدام به آن اشاره می­‌کند.

طبیعی است که از یک جایی به بعد، خستگی بر هر نویسنده­‌ای مستولی شده و فرد، بی­‌خیال طراحی برخی جزییات شده و دست به نوشتن می­‌برد. که کار درستی است! اما یکی از اصلی­‌ترین جزییاتی که باید در این بخش به آن پرداخت، طراحی افسانه خلقت جهان فانتزی است که درباره آن می­‌نویسید.

اگر نگوییم همه، اکثر قریب به اتفاق داستان­‌های فانتزی، یک افسانه خلقت دارند که تلاش کرده­‌اند تا جای ممکن آن را منحصر به فرد کنند. این افسانه، می­‌تواند سرمنشا اتفاقات تاریخی بزرگ یا شکل­‌گیری یک فرقه یا مذهب در دنیای شما باشد. حتی اگر افسانه خلقت ارتباطی به اتفاقات دنیای شما نداشته باشد، طراحی و بیان آن، می­‌تواند به غنای داستان شما بیفزاید.

نام استاد تالکین، تا ابد بر تارک فانتزی جهان خواهد درخشید. بیایید با هم نگاهی به افسانه خلقت آردا، اثر تالکین بیاندازیم. موجودی الهی به نام ایلوواتار، جهان هستی را از موسیقی که توسط آینور(شبیه فرشتگان) نواخته شده بود ساخت. در این میان، ملکور، قصد داشت تا این موسیقی را آن­‌گونه که خود می‌­پسندد تغییر دهد که با مخالفت شدید ایلوواتار روبه‌­رو شد. همین اتفاق سرمنشا به وجود آمدن شر در دنیای آردا و رقم خوردن هزاران سال تاریخ زیبا و خواندنی در این سرزمین شد. حال اگر شما کمی در داستان‌­های آفرینیش در ادیان و اساطیر مختلف مطالعه کرده باشید، شباهت این داستان به داستان خلقت در ادیانی مانند مسیحیت، کاملا مشهود است. هما‌‌ن‌­گونه که در ابتدای خلقت انسان، ابلیس یا لوسیفر از اطاعت از خداوند متعال سر باز زد، این­جا نیز ملکور، از اطاعت خدایی که ما او را با نام ایلووواتار می­شناسیم، سر باز زده و منشا شر و بدی می‌­شود.

بنابراین همان‌­طور که می­بینید، حتی کسی مثل تالکین نیز-که استادی­‌اش در حیطه فانتزی بر همگان ثابت شده است- از استفاده از افسانه‌­های رایج، در خلقت جهان فانتزی خود ابایی ندارد. بلکه با الهام‌­گیری از یک داستان و انجام تغییراتی در آن، یک افسانه آفرینش اصیل برای دنیای خودش می­‌سازد.

اما این تنها منبع شما برای الهام‌­گیری نیست. از شمال و اسکاندیناوی تا قبایل منقرض شده آفریقا و آمریکای لاتین، هرکدام، برای خود افسانه‌ه­ایی برای آفرینش زمین داشته­‌اند که هر کدام از آن‌­ها به تنهایی یا در ترکیب با یک افسانه دیگر می‌­تواند، منبعی غنی برای نویسنده باشد تا دنیای خود را بیافریند.

خبر خوب این که به زودی مجموعه مقالات بررسی افسانه­‌های آفرینش در ادیان و اساطیر مختلف بر روی پرتال برای مطالعه شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

در قسمت بعد این مقاله به برخی دیگر از جنبه‌­های افسانه آفرینش یک دنیای فانتزی خواهیم پرداخت.

درباره ی Kaladin stormblessed

همچنین ببینید

کمیک میراث کین / روح ربا

درود دوستان عزیز امروز با ارائه کمیک بسیار زیبا و تک جلدی میراث کین – …

دیدگاهتان را بنویسید