سه شنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت ششم: فانتزی تاریک

معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت ششم: فانتزی تاریک

تهیه و تنظیم: black crystal

ویرایش:محمدمهدی پرویزحمیدی

شما اگر دلتان می‌خواهد می‌توانید واژه وحشت را جایگزین فانتزی تاریک کنید اما طرفداران این زیرشاخه قادر خواهند بود نکات مخالف بین این دو را تشخیص دهند ، همانطور که طرفداران ژانر وحشت می‌توانند تفاوت‌های میان داستان‌های ترسناک را تمیز دهند.( انسان‌هایی که برای انسان‌های دیگر کمین می‌کنند، حیوان‌هایی که برای انسان‌ها کمین می‌کنند و…) پس امکان اینکه جا برای داستان‌هایی که عناصر ماورایی بیشتری را در خود جای دهند زیاد است.

پس زمانی که شما با گرگینه‌هایی که در کمین انسان‌ها هستند، یا اتومبیل‌هایی که قصد کشتن دارند یا هر فعالیت ماورایی که در فضایی وهم‌آور اتفاق می‌افتد، مواجه شدید در واقع وارد قلمرو فانتزی تاریک شده‌اید.

فانتزی تاریک تماما درباره فضای اطراف است. اغلب عناصر گوتیک نیز به میان آورده می‌شوند والبته ممکن است نمای وحشت‌آوری نیز در داستان باشد، چیزی چندش‌آور و خزنده که در شب به انتظار می‌نشیند. کتاب‌های فانتزی که شامل این عناصر باشد در میان دسته فانتزی تاریک قرار می‌گیرند.

داستان‌های ترسناکی هم هستند که وحشت را با دلسوزی در هم می‌آمیزند – که شامل نقل داستان از زبان هیولا، خون آشام و… می‌شوند- نیز در این زیرشاخه قرار می‌گیرند . اگر یک نویسنده را در معرض ژانر وحشت قرار دهید مطمئن باشید اثری که بعدا ارائه می‌دهد فانتزی تاریک خواهد بود.

 

آثار فانتزی تاریک به داستان‌های کوتاه مبدل شده‌اند و از ژانر وحشت کلاسیک فاصله گرفته و بیشتر با حوادث فراسرشتی (paranormal) خو گرفته‌اند.

سیر تکاملی دیگری وجود دارد که عناصر فراسرشتی در واقع خود شخصیت اصلی یا قهرمان داستان هستند.

 

سطح جادو:

جادو، تردستی، فراسرشتی، برای عده‌ای از مردم این‌ها یکی هستند. اگر شما اعتقاد شدیدی به این‌که جادو قضیه­‌ای جدا از این دو است دارید پس در آثار فانتزی تاریک آن را غیر مهم خواهید یافت. اینجا فراسرشتی حرف اول را می‌زند.

 

سطح شخصیت پردازی:

در این زیرشاخه نیازی به شخصیت‌های پیچیده نیست اما بعضی داستان‌ها ممکن است انتخاب‌های اخلاقی سختی را پیش روی شما یا شخصیت‌های داستان بگذارند.

 

پیچیدگی طرح داستان:

در مقایسه با بقیه زیر شاخه‌ها پیچیدگی کمی دارد. فانتزی تاریک درواقع هدفش به وجود آوردن هیجان و ترس و لرز است واین در حالی‌ست که  بسیاری از پیچیدگی‌ها توسط خواننده با توجه به سلیقه شخصی‌اش وارد داستان می‌شوند.

 

سطح خشونت:

با مقایسه فیلم‌های کلاسیک و آثار پرفروش امروزی، کتاب‌های جدیدتر سعی در پایین آوردن سطح خشونت در این سبک از فانتزی دارند.

درباره ی Kaladin stormblessed

همچنین ببینید

حماسه ویچر / جلد اول / آخرین آرزو (نسخه کامل)

درود دوستان عزیز سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار، امروز با ارائه‌ی جلد اول از مجموعه …

دیدگاهتان را بنویسید