سه شنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / قدم به قدم تا نویسندگی / قسمت اول

قدم به قدم تا نویسندگی / قسمت اول

قدم به قدم تا نویسندگی / قسمت اول

سلام به همه! با اولین قسمت از مجموعه مقالات آموزش تخصصی نویسندگی فانتزی تحت عنوان “قدم به قدم تا نویسندگی” در خدمت‌تون هستم.

حتما تمام شما تا حالا کتاب‌هایی رو خوندید که یا از اون‌ خوشتون و یا بدتون اومده. اما تا حالا شده فکر کنید که چه عاملی باعث شده که شما اون کتاب رو دوست داشته باشید یا از اون بدتون بیاد؟

در نویسندگی، و به طور خاص نویسندگی فانتزی یک سری عواملی وجود دارن که اگر به درستی و با دقت رعایت بشن، نوشته شما از حالت خامی خارج شده و به یک نوشته خوب تبدیل می شه. اما اجازه بدید قبل از معرفی این عوامل، دو نکته بسیار مهم رو که به همه دوست داران نویسندگی می گم رو یادآور بشم:

«یک نویسنده خوب، در درجه اول باید یک کتاب‌خوان حرفه‌ای و قهار باشه!»

شما اگر بدون خوندن تعداد کافی کتاب، در ژانری که می‌خواید در اون ژانر بنویسید پا به عرصه نوشتن بذارید، مطمئناً اون نتیجه مطلوبی که می‌خواید رو بهش نرسیده و نوشته‌تون از اون پختگی و تکامل لازم برخوردار نخواهد بود. چرا که مطالعه کتب اون ژانر، به شما دید لازم برای طراحی و حتی انتخاب ادبیات مورد نظرتون در داستان رو می ده و بسیار کمک‌کننده هست.

دومین نکته مهم درباره هدف شما از نویسندگی هست. به قول برندون سندرسون، نویسندگی مثل بازی بسکتبال می‌مونه. هیچ‌کس از یه عده جوون که برای تفریح توی خیابون بسکتبال بازی می‌کنن، انتظار نداره تا به تیم ملی راه پیدا کنن. بلکه اون جوان‌ها، به جای اتلاف وقت، تصمیم گرفتن تا وقت‌شون رو با یک سرگرمی سالم پر کنن. در مورد نوشتن هم همینه. اگر دست به قلم می‌برید، مدام به این فکر نکنید که من که قرار نیست یا نمی‌تونم این کتاب رو چاپ کنم پس چرا دارم وقتم رو تلف می‌کنم؟

نه! شما اصلاً در حال تلف کردن وقت‌تون نیستید! بلکه شما دارید به ذهن خلاق خودتون بها می‌دید. همچنین دوستان نزدیک شما می‌تونن در این نوشتن همکار یا مخاطب شما باشن. به خصوص حالا با وجود نرم‌افزارهای اجتماعی مثل تلگرام و غیره، شما به راحتی می‌تونید داستانی رو که می‌نویسید، به مخاطبان زیادی عرضه کرده و ازشون بازخورد بگیرید.

اما چه عواملی در نوشتن یک داستان فانتزی خوب موثر هستن؟

۱- توصیف

۲- طرح داستان

۳- جهان سازی

۴- شخصیت سازی

۵- شخصیت پردازی

۶- نوشتار

۷- یادداشت برداری(در تمام مراحل)

۸- پایان‌بندی

در جلسات آینده، به مرور و در طول این مقالات، به تفصیل به شرح هر کدوم از این عوامل خواهیم پرداخت.

اگر فکر می‌کنید در این فهرست چیزی رو از قلم انداختم، حتماً یا در تلگرام و یا همین‌جا و در بخش نظرات بگید تا با هم بررسیش کنیم.

پایان بخش اول

درباره ی Kaladin stormblessed

همچنین ببینید

حماسه ویچر / جلد اول / آخرین آرزو (نسخه کامل)

درود دوستان عزیز سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار، امروز با ارائه‌ی جلد اول از مجموعه …

دیدگاهتان را بنویسید