دوشنبه , تیر ۳۱ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت سوم: فانتزی نظامی

معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت سوم: فانتزی نظامی

فانتزی نظامی

ترجمه و تهیه: محمدمهدی حمید پرویزی

وقتی ما، نام فانتزی نظامی را می‌شنویم، این گونه به ذهن القا می‌شود که تمام داستان باید حول اتفاقات نظامی بچرخد در حالی که چنین اتفاقاتی تنها بخشی از داستان را تشکیل می‌دهند. فانتزی نظامی در واقع بیشتر روی زندگی نظامی متمرکز بوده و ممکن است درباره زندگی یک سرباز یا گروهی از سربازان باشد.

ممکن است این سبک، در ابتدا برای شنونده یا خواننده بد یا حوصله سر بر به نظر برسد زیرا کتاب‌های زیادی در این سبک نوشته شده و طرح کلی داستان‌ها ممکن است تکراری به نظر برسد و خوانندگان با این سبک تا حدود زیادی آشنایی دارند. در طول سالیان اخیر، فانتزی نظامی، شاهد واقع‌گرایی بیشتر بوده و خود را از آن حالت کلیشه‌ای تا حدودی خارج کرده است. یعنی دیگر در یک فانتزی نظامی شما تمام مدت شاهد شوالیه‌های زره­پوش، جادوگرانی با گوی‌های آتشین و اژدها نخواهید بود.

البته ذکر این نکته لازم است که بسیاری از سبک‌های دیگر فانتزی مانند فانتزی والا، حماسی و یا حتی گذر عمر، با غنایی بالا از عناصر نظامی استفاده می‌کنند اما به علت این که تمرکز اصلی داستان، تنها بر روی زندگی نظامی نیست، بنابراین، نمی‌شود آن­ها را زیر مجموعه این سبک در نظر گفت.

جادو: متوسط. در این نوع از داستان، جادو بیشتر به عنوان یک ابزار، معادل توپخانه و پشتیبانی هوایی در نبردهای امروزی مشاهده می‌شود.

ایده‌های اصلی و درگیری‌های ذهنی: گسترده. شاید گستردگی، عمق و پیچیدگی ایده‌ها در فانتزی نظامی بیشتر به توصیف صحنه‌های نبرد محدود شوند اما گاهی نیز ما شاهد دو راهی‌های اخلاقی و ایده‌های بسیار ناب به خصوص در حیطه اخلاقیات نبرد و تقابل خیر و شر هستیم.

شخصیت‌پردازی: گسترده. فانتزی نظامی بیشتر اوقات شخصیت‌هایش را در موقعیتی قرار می‌دهد که منجر به یادگیری می‌شود؛ خوب یا بد محیط نبرد و سر و کله زدن با جنگ‌افزارهای مختلف باعث یادگیری در شخصیت‌های داستان می‌شود. البته در برخی موارد، این سبک از نوعی کلیشه رنج می‌برد؛ آدم خوب‌هایی با یک سری توانایی خاص و حیرت‌انگیز و در مقابلشان، آدم بدهایی با قصد نابودی دنیا یا تصرف حکومت که تقابل میان این دو گروه، روند داستان را شکل می‌دهد.

پیچیدگی داستان: بالا. فانتزی نظامی به شدت به پیچیدگی‌های درون داستان متکی بوده که از نقاط قوت این سبک به شمار می‌اید. مخصوصاً نقشه و طرح‌های استفاده شده در میدان نبرد در زمره این پیچیدگی‌ها قرار دارند.

خشونت: به طور واضحی بالا! فقط صحنه برخورد سواره‌نظام سنگین زره‌پوش با پیاده‌نظام بیچاره، فرو رفتن نیزه‌ها در بدن اسب‌ها، له شدن سربازان پیاده زیر پای سواران و این دست چیزها را تصور کنید. تمام این‌ها بخش خوبی از فانتزی نظامی را تشکیل می‌دهند.

نمونه‌هایی از بهترین فانتزی‌های نظامی در زیر آورده شده است:

  1. مازالان اثر استیون اریکسون
  2. سرگذشت گروهان سیاه اثر گلن کاک
  3. راه شاهان اثر برندون سندرسون
  4. نغمه‌ای از آتش و یخ اثر جرج. آر. آر. مارتین
  5. کدکس آلِرا اثر جیم بوچر

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

داستان های شاهزاده پارس / قسمت چهارم / شن های فراموش شده

داستانهای شاهزاده پارس قسمت چهارم شن های فراموش شده زمان رویدادن اتفاقات این بازی پس …

دیدگاهتان را بنویسید

به مناسبت ۲۰۰۰تایی شدن کانال دوران اژدها در شبکه اجتماعی، کلیه محصولات فروشگاه از ۲۰٪ تخفیف ویژه برخوردار شدند. (کد تخفیف: 2kmembers ) رد کردن