دوشنبه , اردیبهشت ۳۰ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت چهارم: فانتزی شمشیر و جادو

معرفی زیرشاخه های فانتزی | قسمت چهارم: فانتزی شمشیر و جادو

معرفی زیرشاخه های فانتزی 

قسمت چهارم: فانتزی شمشیر و جادو

نویسنده: محمدمهدی پرویز حمیدی

 

فانتزی شمشیر و جادو، زیرشاخه ای از فانتزی است که در آن، بیشتر روی بخش زد و خورد فانتزی بیش از هر چیز دیگری تاکید می شود. جادو، مبارزات، عناصر فراطبیعی و حتی روابط عاشقانه-بر خلاف برخی دیگر از زیر سبک های فانتزی – همه و همه، حول محور قهرمان داستان می چرخد. شاید بتوان “ویچر” را نمونه خوبی از این سبک دانست که تمام اتفاقات حول محور گرالت اتفاق افتاده و روایت می شود.
فضای داستان در فانتزی شمشیر و جادو، کمی تاریک تر است. خیر و شر همچنان وجود دارند اما دوراهی های اخلاقی بیشتر و آزار دهنده تری بر سر راه قهرمان داستان قرار می گیرد. شخصیت ها کمتر سیاه و سفید بوده و بیشتر به خاکستری نزدیک می شوند. معمولاً در این دست فانتزی ها، جنگ ها و درگیری های زیادی اتفاق می افتد که بیشتر حول محور قدرت قهرمان چرخ می زند و کمتر به توصیف فضای عمومی نبرد می پردازد.
رابرت. ای. هاوارد، با نوشتن مجموعه کـونان بربر در اواخر دهه ۱۹۲۰ میلادی، این زیرسبک را ابداع کرد. هرچند این اصطلاح، در ۱۹۶۰ توسط فریتز لِیبر استفاده شد. وی این اصطلاح را با توجه به “پروتاگونیست” که شمشیر به دست می گیرد و “آنتاگونیست” که از جادو استفاده می کند، ابداع کرد.
در این زیرسبک، چندان خبری از پلات ها و جهان سازی های پیچیده نیست. بیشتر داستان یک قهرمان مرد که پس از نبرد با جادوگران و هیولاها به یک هدف مشخص که معمولاً نجات یک معشوقه است می رسد. گاهی ممکن است در طول این مسیر، دنیا را نیز نجات دهد اما هدف اصلی اش آن نبوده است. شخصیت های مونث، در این زیرسبک چندان مورد توجه واقع نشده و بسیار ساده و محدود هستند.
در حیطه علمی-تخیلی، نیز می توان این زیرسبک را دید که تنها به جای جادو، شاهد استفاده از فناوری های نوین فضایی در سیارات مختلف هستیم.
جمع بندی:
جادو: متوسط اما بیشتر توسط “آدم بد”های داستان استفاده می شود.
پیچیدگی: تقریباً صفر. یک داستان خطی اما پر هیجان که برای پر کردن اوقات فراغت مناسب است. پس چندان قرار نیست نگران نفهمیدن داستان باشید.
شخصیت پردازی: تکامل و پردازش شخصیت ها غالباً حول محور نبردهای خشن و خون بار شکل می گیرد.
خشونت: به شدت بالا! آماده باشید تا شاهد حمله بربرها به یک شهر و سلاخی تمام اهالی باشید!

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

کمیک میراث کین / روح ربا

درود دوستان عزیز امروز با ارائه کمیک بسیار زیبا و تک جلدی میراث کین – …

دیدگاهتان را بنویسید