یکشنبه , خرداد ۲۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟ / بخش دوم (پایانی)

چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟ / بخش دوم (پایانی)

چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟ / بخش دوم (پایانی)
نویسنده: محمدمهدی پرویز حمیدی

در قسمت قبل درباره‌ی محدودیت، منبع و برخی مسائل دیگر مرتبط با جادو صحبت کردیم.

8cc287eb65f95276ec425feafb000fa8
اما این قسمت را با محدود کردن یک جادو شروع می‌کنیم. کف و سقف جادوی شما باید کاملاً مشخص باشد. یعنی فرضاً باید معلوم کنید که فرق یک شاگرد تازه‌کار در جادو با یک استاد تمام‌عیار در چیست. بر فرض، جادوی شما در ضعیف‌ترین حالت می‌تواند یک تکه نان و در قوی‌ترین حالت یک کوه را به دو نیم تقسیم کند. حالا نماد قدرت شما می‌تواند مجموعه‌ای از کلمات-که ما آنها را وِرد می‌شناسیم- یا مجموعه‌ای از حرکات باشد که هر شخص با یادگیری بخش جدیدی از آن به مرحله‌ی تازه‌ای از این سیستم جادویی وارد می‌شود.

دلیل اینکه این امر، باید برای خواننده روشن باشد، آن است که بر فرض اگر در تمام طول داستان، شخصیت‌ها از جادوهای ضعیف استفاده کنند و ناگهان، با یک ورد جادویی یک شهر را ناپدید کنند، خواننده تا حدود زیادی از روایت داستان فاصله گرفته و از آن زده می‌شود. مگر آنکه این اتفاق، علت خاصی مانند کشف قدرت در یکی از شخصیت‌ها داشته باشد.

بر خلاف ریشه‌های جادو، سطوح قدرت جادو باید برای خواننده – آن هم در مراحل ابتدایی- روشن شود. نه به این معنی که هر ورد و حرکتی که در آنجا وجود دارد را برای خواننده توضیح دهید اما نباید طوری باشد که خواننده متوجه اتفاقات افتاده نشود. اما خیلی سخت نگیرید. جمله کوتاهی مانند “برخی بر این باورند که یک جادوگر می‌تواند خورشید را منفجر کند.” برای بیان اوج قدرت جادوی مورد نظر شما کافی است و نیازی به استفاده از آن نیست. البته هر چه داستان به جلوتر می‌رود، جنبه‌های مختلف بیشتر معلوم می‌شود اما باید در اوایل داستان چیزهایی باشد تا خواننده احساس سردرگمی نکند.

به خاطر داشته باشید که در ابتدای داستان از یک جادوی خیلی قدرتمند استفاده نکنید یا در صورت استفاده، دلیلی برای عدم توانایی در استفاده از آن بیابید وگرنه این سوال پیش می‌آید که چرا برای حل مشکلات از همان جادو استفاده نمی‌شود؟

نکته بعدی، طرف تاریک جادو است. اگر بیش از حد از جادو استفاده شود چه اتفاقی می‌افتد؟ اگر کسی در راه شر از جادو استفاده کند برایش چه اتفاقی می‌افتد؟ البته این یک الزام نیست و یک سیستم جادویی یا استفاده از سیستم‌های جادویی جداگانه (مانند وارکرفت) می‌تواند جایگزین این قضیه باشد، اما استفاده از چنین موضوعی در شخصیت‌پردازی و روندهای داستانی می‌تواند بسیار جذاب باشد.

و به عنوان نکته آخر، جادو باید سرگرم‌کننده بوده و خواننده را جذب کند. هیچ کس از یک سیستم جادویی فیزیکی قوی اما حوصله‌سربر استقبال نخواهد کرد.
اگر سوالی در مورد این دست مقالات داشتید، می‌توانید در زیر همین پست مطرح کنید.

پایان.

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

بوسه های خون آشام / جلد چهارم / رقص با خون آشام (کامل)

درود دوستان عزیز امروز با ارائه جلد چهارم از کتاب بسیار زیبای بوسه های خون …

5 دیدگاه

  1. بسیاز زیبا و عالی اگر میشه نقدی‌از سرزمین های داستان ویچر بزارید

  2. سلام…

    ببخشید من باز نمیدونستم کجا سوالمو بپرسم ولی میخواستم اگه میشه بدونم که کتاب always a witch رو شما ادامه خواهید داد؟؟؟

    بازم ببخشید که بدجا پرسیدم…قسمت پرسش و پاسخ رو نمیتونستم باز کنم…

    خیلی خیلی ممنونم از سایت خوبتون و کتاب آکادمی خون آشام…عالی هستید… ۳>

دیدگاهتان را بنویسید