یکشنبه , اردیبهشت ۲۹ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟ / قسمت اول

چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟ / قسمت اول

چگونه یک سیستم جادویی خلق کنیم؟
نویسنده: محمدمهدی پرویز حمیدی

 

یکی از عناصر جدا نشدنی از یک داستان فانتزی، عنصر جادوست. در اولین نگاه، به نظر می ­رسد که چقدر خوب می­ شد اگر جادو بدون قانون و قاعده قابل استفاده بود و با یک اشاره می­ شد یک شهر را ناپدید یا یک شاخه چوب را با آتش روشن کرد.

اما پس از کمی فکر کردن شما هم مثل من متوجه می­ شوید که در صورت رخ دادن چنین اتفاقی، بی­ نظمی تمام دنیا را فراخواهد گرفت. (که خودش می­ تواند موضوع خوبی برای یک داستان فانتزی باشد.)

در دنیای ما جادو وجود ندارد و متاسفانه نمی­ شود با به هم زدن دست­ ها و خواندن یک وِرد، عدس‌پلو را تبدیل به چلوکباب کرد. (چقدر بد واقعاً!) اما دنیای فانتزی بدون جادو خیلی سخت قابل تصور بوده و انگار که یکی از اصلی­ ترین ارکان فانتزی را از یک داستان حذف کرده ­ایم.

یادتان باشد مانند بسیاری از کتاب­ های فانتزی، لزوماً قرار نیست که شما قوانین جادو را برای خواننده توضیح بدهید اما خودتان باید این قوانین را بدانید زیرا این قواعد تاثیرات زیادی روی روند روایت داستان شما و اتفاقات آن می­ گذارند.

یکی از نقاطی که می­ تواند آغاز خوبی برای یک سیستم جادویی باشد، افسانه خلقت دنیای شماست. برای مثال ممکن است جادو موهبتی از طرف یک خدا یا انرژی بر اثر نبرد میان خدایان با شیاطین یا با یکدیگر باشد که حالا در این دنیا و در دست افراد مختلف قرار گرفته است. هم­چنین لزومی ندارد که حتماً ریشه جادو در افسانه خلقت باشد اما به هر حال اتفاقی در گذشته باید رخ داده باشد تا چنین نیرویی را به این دنیا بیاورد.

می­ توانید از خود بپرسید: آیا به دست آوردن این قدرت جادویی تحت اختیار افراد است یا نه؟ تاثیر آن مثبت است یا منفی؟ آیا منبع آن یگانه است (مانند قدرتی از جانب یک خدا یا اهریمن یا هر چیز دیگری) یا این که از منابع مختلفی می­ توان آن را به دست آورد؟ و در نهایت این که چرا این اتفاق به طور خاص در همین دنیا افتاده و نه یک دنیای دیگر؟ یا اگر این اتفاق در دنیای دیگری رخ داده است، بهتر است که در داستان ذکر شود تا غنای داستان بیشتر شود.

محدودیت­ های جادو:

تا به حال فکر نکرده ­اید که چرا در یک داستان فانتزی، طرفی که جادوگر دارد، چرا به صورت هم‌زمان میلیون­ ها گلوله آتشین را بر سر دشمن فرود نمی ­آورد تا پیروز شوند؟

جواب واضح است! زیرا هر قدرتی، محدودیتی دارد. مگر این که شما بخواهید با دلیلی مشخص، به یک فرد یا افراد خاص قدرتی نامحدود بدهید. ساده­ ترین راه ایجاد محدودیت، محدودیت قدرت بدنی است. اما می­ توان با اندکی خلاقیت، راه­ های بهتر و خلاقانه ­تری نیز برای ایجاد محدودیت پیدا کرد.

یک راه دیگر برای ایجاد محدودیت آن است که تنها افراد یا نژاد خاصی از موهبت جادو بهره ­مند باشند. این راهی مناسب برای ایجاد مرزهایی نامرئی برای نیرویی است که ممکن است به سادگی از کنترل خارج شود.

به خاطر داشته باشید که قدرت­ های جادویی باید تاثیری روی شخصیت ­ها بگذارند. حالا این تاثیر می­ تواند مثبت یا منفی باشد. برای مثال ممکن است این قدرت باعث زوال عقل یا میل به سوی تاریکی و پلیدی بشود. به هر حال، این انتخاب شماست که چه اتفاقی برای شخصیت بیفتد. (پیشنهاد می­ کنم حتماً سیستم جادویی به کار رفته در کتاب “بایگانی نورطوفان” اثر برندون سندرسون را مطالعه کنید. از نظر من یکی از بهترین سیستم­ های جادویی است.)

پایان قسمت اول.

ادامه دارد …

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

کمیک میراث کین / روح ربا

درود دوستان عزیز امروز با ارائه کمیک بسیار زیبا و تک جلدی میراث کین – …

دیدگاهتان را بنویسید