یکشنبه , اردیبهشت ۲۹ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / چگونه یک نژاد فانتزی خلق کنیم / بخش دوم

چگونه یک نژاد فانتزی خلق کنیم / بخش دوم

چگونه یک نژاد فانتزی بسازیم؟
بخش دوم

نویسنده: محمدمهدی پرویز حمیدی

اگر بخش قبل را مطالعه کرده باشید، مقدمه‌ای درباره‌ی طراحی نژاد در یک دنیای فانتزی مطرح شد و در این بخش به بخشی از الگوهایی که برای ساخت یک نژاد فانتزی باید رعایت شوند، اشاره خواهیم کرد.

یک بار دیگر یادآور می‌شوم که این روش جامع است، اما تنها روش و الگو برای طراحی نژاد نیست و اگر عمری باقی باشد در آینده باز هم از روش‌های طراحی نژاد خواهم گفت.

۱٫ نام نژاد: اولین چیزی که شما باید مد نظر قرار دهید، نام نژادتان است. زیرا نام، تقریباً اولین چیزی است که هر چیزی با آن شناخته می¬شود. (ظاهر در مرحله دوم قرار دارد چون شما در حال نوشتن هستید، نه ساختن یک فیلم سینمایی!) می‌توانید به نژادتان بیش از یک نام بدهید. مثلاً یکی اسم واقعی نژادتان بوده (ترجیحاً به زبان خود آن دنیا) و دیگری نامی علمی که دانشمندان آن دنیا، یا حتی یک تازه‌وارد از جهانی دیگر-مثلاً زمین- به آن نژاد داده است. در نظر داشته باشید که دانشمندان زمینی برای نام‌گذاری گونه‌ها از زبان لاتین استفاده می‌کنند. پس استفاده شما از این زبان در نامگذاری زمینی نژادتان، می‌تواند جنبه حرفه‌ای خوبی به کارتان ببخشد.

۲٫ طبقه‌بندی: مخلوق یا تکامل یافته؟ یکی از سوالاتی که در مورد نژاد مذکور باید از خودتان بپرسید این است که این نژاد چگونه به وجود آمده است؟ آیا توسط یک خالق توانا از ابتدای خلقت جهان خلق شده (مانند الف‌ها در دنیای آردا) یا مجموعه اتفاقات و تکامل‌هایی (جادویی یا طبیعی) باعث به وجود آمدنشان شده است؟ (مانند اورک‌ها در دنیای آردا که ارباب تاریکی آن‌ها را از زجر و شکنجه الف‌ها به وجود آورد.) پس به خاطر داشته باشید که حتماً باید تاریخچه‌ای کامل از به وجود آمدن نژاد مد نظرتان داشته باشید.

۳٫ نمای کلی: این بخش شامل ویژگی‌های کلی نژاد می‌شود که بعداً به تفصیل درباره‌ی آن خواهم گفت. اما به خاطر داشته باشید که این بخش باید طوری اختصاصی باشد که با مطالعه‌ی این ویژگی‌ها بی¬درنگ، ذهن مخاطب به سمت همان نژاد برود.

۴٫ ویژگی‌های شخصیتی: در این بخش ما به ویژگی‌هایی می‌پردازیم که در بین همه یا اغلب افراد آن نژاد مشترک باشند. (مثل توانایی آراگونیان‌ها برای نفس کشیدن در زیر آب در دنیای تمریِل) این ویژگی‌ها می‌توانند حاصل شرایط محیطی، تکامل، ژنتیک و یا حتی جادو و مجازات باشند. اگر قرار است نژادتان در چند منطقه ساکن شود، به خاطر داشته باشید که این اختلاف جغرافیایی ممکن است باعث اختلافاتی در ویژگی‌های نژاد و همچنین برهم‌کنش آنها با محیط اطرافشان شود که اشاره به جزییاتی این‌چنینی به ظرافت و دقت کار شما می‌افزاید.

۵٫ ظاهر: شاید سخت‌ترین قسمت ایجاد یک نژاد همین بخش باشد. معمولاً بهترین راه برای دقیق‌ترین توصیف از ظاهر یک نژاد، نقاشی کشیدن است اما اگر شما هم مثل من اوج درک‌تان از دنیای هنرهای مرتبط با طراحی و نقاشی، باز و بسته کردن در جعبه مداد رنگی باشد، واضح است که نمی‌توانید طراحی خوبی از نژادتان داشته باشید. پس به عنوان یک نویسنده، شما باید، ویژگی‌های ظاهری مشترک در بین تمام اعضای آن نژاد- صرف نظر از قبیله و زیرشاخه نژاد- را بیان کنید. به خاطر داشته باشید که ویژگی‌های ظاهری هم مثل خیلی ویژگی‌های دیگر می‌تواند متاثر از محیط، وراثت و احیاناً نفرین یا جادو باشد. (مانند کوناری‌ها در قاره تداس دنیای داستان دوران اژدها.)
همچنین، طراحی یک لباس رسمی یا لباسی مخصوص میهمانی‌ها یا مراسم و آیین مذهبی و سنتی، خالی از لطف نیست.

۶٫ قبایل و طبقه بندی‌ها: معمولاً، قبایل با توجه به مکان مشخص می‌شوند. هر جایی شرایط محیطی خاص خودش را داشته و بنابراین، هر قبیله می‌تواند ویژگی‌های منحصر به فرد خودش را داشته باشد. همین ویژگی‌ها می‌توانند تفاوت‌های درون‌نژادی را رقم بزنند، مانند: سطح هوش، فرهنگ، ثروت و… . پرداختن به بعضی جزییات مانند تفاوت‌های فرهنگی، معماری و … می‌تواند به ظرافت کار شما کمک بیشتری کند. همچنین اگر تبادلات یا تشابهات فرهنگی میان قبایل -یا حتی میان نژادها- وجود دارد، باید مشخص شود که این مسئله به واسطه چی عاملی بوده است؟ عواملی مانند ازدواج، مهاجرت، تجارت و نبرد می‌توانند دلایل خوبی برای تبادلات و تشابهات میان دو قبیله یا دو نژاد باشند.

پایان بخش دوم
ادامه دارد …

درباره ی Raistlin Majere

همچنین ببینید

کمیک میراث کین / روح ربا

درود دوستان عزیز امروز با ارائه کمیک بسیار زیبا و تک جلدی میراث کین – …

دیدگاهتان را بنویسید