سه شنبه , فروردین ۶ ۱۳۹۸
آموزش وردپرس
خانه / آخرین اخبار / گالوم، خوب یا بد؟

گالوم، خوب یا بد؟

گالوم، خوب یا بد؟
به قلم: امین قربانی

تقریباً ۸۰ سال پس از ظاهر شدن گالوم در کتاب «هابیت» و ۶۰ سال بعد از اینکه فرودو نخستین بار اشاره کرد که شاید بهتر بود بیلبو زمانی که اولین بار فرصتش را داشت گالوم را می‌کشت، گذشته است. اما آیا گالوم خوب است یا شر؟

9-23-09-the-lord-of-the-rings-the-two-towers-gollum

آنهایی که کتاب‌ها را خوانده‌اند، می‌دانند که گالوم زمانی هابیتی خوب به نام اسمیگل بود، اما زمانی که او و دوستش در حال ماهیگیری بودند و دوستش حلقه‌ی یگانه را یافت، اسمیگل او را به قتل رساند تا حلقه را تصاحب کند. در طول سال‌های بسیار، اسمیگل به گالوم تبدیل شد که حلقه را «عزیزم» می‌نامید و بعد از اینکه حلقه از انگشتش لغزید و بیلبو آن را یافت، حاضر بود که برای پس گرفتن آن، دست به قتل بزند.

در سراسر کتاب‌ها، گالوم برای فرودو به منزله‌ی سیماب پشت آینه عمل می‌کند. با در هم تنیده شدن توسط حلقه یگانه، او به عنوان یادآوری از آنچه که می‌تواند در اثر استفاده‌‌ی بیش از حد از حلقه بر سر فرودو بیاید، عمل می‌کند. با اینکه او کاملاً شر نیست، به عنوان نمونه‌ای از آنچه که نیروهای اهریمنی می‌توانند با آنهایی بکنند که فاقد اقتدار شخصیتی و اراده‌ی لازم برای مقابله با آنها هستند، عمل می‌کند. پیش از آنکه بیلبو در زیر کوه‌های مه‌آلود با گالوم برخورد کند، اسمیگل مدت‌ها قبل توسط حلقه بلعیده شده بود:

صدای هیس‌هیس بلندتر و گوش‌خراش‌تر از قبل شنیده شد: «چه چیزززی توی جیب‌هایش داشت؟» و به محض آنکه بلیبو گوش به زنگ آن طرف را نگاه کرد، دو نقطه‌ی نورانی کوچک دید که به او زل زده است. سوءظن گالوم یواش‌یواش بیشتر می‌شد و برق چشم‌هایش پرتوی رنگ ­پریده داشت.

بیلبو پافشاری کرد: «چه چیز گم کرده‌ای؟»

ولی الان برق چشم گالوم به آتش سبز رنگی تبدیل شده بود و به سرعت نزدیک‌تر و نزدیک‌تر می‌شد. گالوم دوباره سوار قایق‌اش شده بود و دیوانه‌وار به طرف ساحل پا می‌زد و این ضایعه و سوءظن چنان دلش را مالامال از خشم کرده بود که هیچ شمشیری جلودارش نمی‌شد.

با این حال، تالکین در سراسر ارباب حلقه‌ها نکاتی را ارائه می‌دهد که نشان می‌دهد امید درباره‌ی گالوم کاملاً از دست نرفته است. در نقطه‌ای به نظر می‌رسد که انگار گالوم در شرف اصلاح و توبه و وقف کامل خویش برای خدمت به فرودو است که سم دخالت و پی در پی به گالوم توهین می‌کند. بعداً هنگامی که فرودو و سم خواب هستند، گالوم باری دیگر به اسمیگل تبدیل می‌شود و خستگیِ سن بالایش و برده‌ی حلقه بودن را احساس می‌کند.

پیتر جکسون که فیلم‌های ارباب حلقه‌ها را کارگردانی کرده است به همراه همکاران فیلمنامه‌نویس‌اش فران والش و فیلیپا بوینز اظهار کرده‌اند که اسمیگل و گالوم در واقع کاراکترهای مجزایی هستند؛ اسمیگل شخصیتی دوستانه و معصوم دارد، در حالی که گالوم همزادی بی‌رحم و شرور است.

اسمیگل کاراکتری خوشایند و با نشاط است. اسمیگل دروغ نمی‌گوید، فریب نمی‌دهد یا تلاش نمی‌کند که دیگران را کنترل کند. او شرور، پنهان‌کار یا بداندیش نیست؛ این ویژگی‌های شخصیتی متعلق به گالوم هستند که نباید هیچ گاه با اسمیگل اشتباه گرفته شود.

اسمیگل هیچوقت خواب استفاده از قدرت روی کسانی که از خودش ضعیف‌تر هستند را نمی‌بیند. او قلدر نیست. در واقع بسیار هم دوست‌داشتنی است. به همین خاطر است که مخاطبان در سراسر جهان با کاراکترش گرم گرفته‌اند.

درباره ی Kaladin stormblessed

همچنین ببینید

حماسه ویچر / جلد اول / آخرین آرزو (نسخه کامل)

درود دوستان عزیز سرانجام بعد از مدت‌ها انتظار، امروز با ارائه‌ی جلد اول از مجموعه …

3 دیدگاه

 1. علیرغم اینکه گالوم خبیث بود و باعث دردسر میشد من هیچوقت از کاراکترش بدم نیومد! دقیقا بخاطر حضور اسمیگل:)) تازه باعث میشد یکمی از سم بدمم بیاد بخاطر دخالت های پی در پیش:/ البته شخصیت سم همیشه قابل تحسین بود.
  .
  .
  .
  چرا انقد پرتال خلوته؟ کسی نیست نظر بده؟??

  • اتفاقا دقیقا بحث سر همینه!
   حالا به زودی مطلبی درباره اموزش شخصیت پردازی خواهم گذاشت که در اون گفته میشه همیشه محبوب ترین شخصیت ها لزوما قدرتمندترین هاشون نیستن! بلکه اونایی هستن که بیشترین درگیری اخلاقی رو با خودشون دارن و همین موضوع محبوبشون میکنه!

   پرتال هم بچه ها میبینن منتها خسته تر از اونی هستن که نظر بدن!:)))

 2. بیماری Split personality یا چند شخصیتی گونه ای بیماری روحی روانیست که بسیاری از ان رنج میبرند.

  شخصیت بیمار اسمیگل(گالوم) با وجود منحصر بفرد بودن شخصیتی و رفتاری قربانی این گونه از بیماریست که به شکل خارق العاده ای به قلم تالکین و فنون سینمایی جکسون به صحنه جهان ما امده است.

  شخصیت واقعی اسمیگل که درواقع روح ریسمان بسته ی قدیمی هابیتی اوست هنوز دودنده است و نمیتواند تنها بودن را بپذیرد بنابراین گالوم تندخو و بیرحم وارد زندگی مفلوک و ازبین رفته ی او توسط حلقه قدرت شد.

  هردو شناسه گالوم به شکل دیوانه واری مواظب عزیزشان یا همان حلقه هستند

  در حالی که گندالف خاکستری هم در کتاب هابیت و هم سه گانه ارباب حلقه ها اشاره کرده که گالوم تنها مجودیست که شاید سرتاسر سرزمین میانه(Middle Earth) را طی کرده باشد و تمام گوشه کنارهای این جهان از شرق تا غرب و شمال و جنوبش را بشناسد.

  و تمام انها بخاطر حلقه است. همانطور که گندالف ادامه میدهد میگوید که او عاشق حلقه است و به همان اندازه از ان نفرت دارد.

  در همینجا از دیدگاه من میتوان به این نتیجه رسید که شخصیت گالوم نه خوب است نه بد, بلکه کاملا منزوی و رنگارنگ است.

  با سپاس

  Geralt of Rivia

  از ویچرهای فرقه ی گرگ

دیدگاهتان را بنویسید